Ansedel Anders Nilsson

1789-1855

Född 1789-09-23 i Näs Yttergård, Seglora (P) 1 .
Död 1855-06-03 i Gäddeviken, Näs Yttergård, Seglora (P) 2 .
Anders Nilsson
Född 1789-09-23 i Näs Yttergård, Seglora (P) 1 .
Död 1855-06-03 i Gäddeviken, Näs Yttergård, Seglora (P) 2 .
F Nils Persson.
Född 1741-10-28 i Näs Yttergård, Seglora (P) 3 .
Död 1792-10-28 i Näs Yttergård, Seglora (P) 4 .

FF Per Nilsson.
Född 1700-08-10 i Vännered, Skephult (P) 5 6 .
Död 1764-07-07 i Näs Yttergård, Seglora (P) 7 8 .


FFF Nils Jonsson.
Född i Vännered, Skephult (P) 9 .
Död 1715-12-22 i Vännered, Skephult (P) 10 .


FFM Malin Arvidsdotter.
Född i Aratorp, Fritsla (P) 11 9 .
Död 1747-06-01 i Seglora (P) 12 .

FM Anna Eriksdotter.
Född 1708-01-28 i Näs Yttergård, Seglora (P) 5 13 .
Död 1794-05-04 i Näs Yttergård, Seglora (P) 14 .


FMF Erik Jönsson.
Född beräknat 1662.
Död 1732-04-30 i Näs Yttergård, Seglora (P) 15 .


FMM Karin Persdotter.
Född beräknat 1664 13 .
Död 1733-10-07 i Näs Yttergård, Seglora (P) 16 .

M Elin Andersdotter.
Född 1750-02-04 i Hungerhult Västergården, Seglora (P) 17 .
Död 1840-05-26 i Näs Yttergård, Seglora (P) 18 .

MF Anders Persson.
Född 1719-10-17 i Hungerhult Västergården, Seglora (P) 19 .
Död 1755-04-07 i Hungerhult Västergården, Seglora (P) 20 .


MFF Per Månsson.
Född beräknat 1680 19 21 .
Död 1730-12-31 i Hungerhult Västergården, Seglora (P) 22 .


MFM Elin Marcusdotter.
Född beräknat 1672 i Hungerhult Östergården, Seglora (P).
Död 1742-10-24 i Hungerhult Västergården, Seglora (P) 23 .

MM Ingrid Larsdotter.
Född 1725-12-21 i Skogagården (Brodal), Hyssna (P) 17 24 25 .
Död 1760-04-09 i Hungerhult Västergården, Seglora (P) 26 .


MMF Lars Jonsson Flink.
Född omkring 1688 27 .
Död 1758-09-10 i Skogagården (Brodal), Hyssna (P) 28 .


MMM Gunilla Andersdotter.
Född omkring 1692 29 .
Död 1742-07-04 i Skogagården (Brodal), Hyssna (P) 29 .

Levnadsbeskrivning

Född 1789-09-23 i Näs Yttergård, Seglora (P) 1 .
Flyttade 1804 från Näs Yttergård, Seglora (P) till Hungerhult Västergården, Seglora (P) 30 .
Flyttade omkring 1806 från Hungerhult Västergården, Seglora (P) till Grimmered, Borås 31 .
Flyttade 1807 från Grimmered, Borås till Alvared, Seglora (P) 32 .
Flyttade omkring 1810 från Alvared, Seglora (P) till Bua, Seglora (P) 33 .
Flyttade 1821 från Bua, Seglora (P) till Gäddeviken, Näs Yttergård, Seglora (P) 34 .
Död 1855-06-03 i Gäddeviken, Näs Yttergård, Seglora (P) 2 .

Relationer och barn

Gift 1812-03-20 i Seglora (P) 35 .
Maria Carlsdotter. Född 1786-11-05 i Koerhult, Seglora (P) 34 .
Död 1874-03-19 i Gäddeviken, Näs Yttergård, Seglora (P) 36 .
Nils Andersson. Född 1812-07-01 i Seglora hed 34 .
Anna Catharina Andersdotter. Född 1815-10-22 i Bua, Seglora (P) 37 .
Död 1895-07-03 i Skrapered, Seglora (P) 38 .
Anders Andersson. Född 1819-01-14 i Bua, Seglora (P) 39 .
Johannes Andersson. rightarrow.png Född 1821-08-02 i Bua, Seglora (P) 40 .
Död 1866-05-28 i Gäddeviken, Näs Yttergård, Seglora (P) 41 .
Källor
  1. Seglora C:3 1767-1826 sid 139
  2. Seglora AI:16 1850-1860 sid 81
  3. Seglora C:2 1707-1766 sid 201
  4. Seglora C:3 1767-1826 sid 167
  5. Seglora AI:1 1750-1761 sid 75
  6. Skephult C:1 1681-1785 sid 21
  7. Seglora AI:2 1758-1778 sid 75
  8. Seglora C:2 1707-1766 sid 335
  9. Fritsla C:1 1681-1783 sid 23
  10. Skephult C:1 1681-1785 sid 65
  11. Skephult C:1 1681-1785 sid 43
  12. Seglora C:2 1707-1766 sid 233
  13. Seglora C:2 1707-1766 sid 11
  14. Seglora C:3 1767-1826 sid 183
  15. Seglora C:2 1707-1766 sid 163
  16. Seglora C:2 1707-1766 sid 167
  17. Seglora C:2 1707-1766 sid 249
  18. Seglora C:4 1827-1860 sid 429
  19. Seglora C:2 1707-1766 sid 99
  20. Seglora C:2 1707-1766 sid 299
  21. Mantalslängd Seglora 1720
  22. Seglora C:2 1707-1766 sid 155
  23. Seglora C:2 1707-1766 sid 207
  24. Seglora AI:2 1758-1778 sid 71
  25. Hyssna C:1 1681-1742 sid 191
  26. Seglora C:2 1707-1766 sid 319
  27. Mantalslängd Hyssna 1732
  28. Hyssna C:2 1742-1758 bild 143
  29. Hyssna C:2 1742-1758 bild 4
  30. Seglora AI:6 1800-1805 sid 37
  31. Seglora AI:7 1805-1807 sid 23
  32. Seglora AI:8 1807-1810 sid 27
  33. Seglora AI:9 1810-1815 sid 19
  34. Seglora AI:11 1820-1826 sid 117
  35. Seglora C:3 1767-1826 sid 377
  36. Seglora C:6 1861-1894 sid 38
  37. Seglora C:3 1767-1826 sid 399
  38. Seglora AI:20 1882-1899 sid 217
  39. Seglora C:3 1767-1826 sid 421
  40. Seglora C:3 1767-1826 sid 439
  41. Seglora C:6 1861-1894 sid 10

Framställd 2024-06-03 med hjälp av Disgen version 2023.